اعتصاب غذای زندانیان سیاسی، مقاومت پرشکوه مدنی در برابر استبداد!

نمی توان دست روی دست گذاشت و شاهد بود که زندانیان سیاسی اعتصابی یکی پس از دیگری از پا درآیند. آنچه اکنون بویژه اهمیت دارد حمایت وسیع همه خانواده های شهدا و جانباختگان جنبش اعتراضی، و همه قربانیان سه دهه شکنجه و کشتار از خانواده های زندانیان سیاسی اعتصابی است. جوانان و دانشجویان که مشعل مقاومت مدنی مسالمت آمیز در برابر سرکوب در سخت ترین شرایط را برافراشته نگاه داشته اند در برابر مقاومت یاران دربندشان قطعا نمی توانند سکوت کنند و حمایت فوری و عاجل از این خانواده ها و همراهی با آنها حمایت از خواست زندانیان سیاسی اعتصابی است.

وبلاگ رادیو راه کارگر: یک هفته از اعتصاب غذای گروهی از زندانیان سیاسی در بند سیصد و پنجاه اوین می گذرد. این حرکت اعتراضی که از روز دوشنبه در اعتراض به برخوردهای توهین آمیز ماموران زندان و جلوگیری از ملاقات با خانواده ها با تحصن زندانیان آغاز شد با یک هفته اعتصاب غذا در سلول های انفرادی و در حالی که چهار تن از این زندانیان سیاسی اعتصابی به علت وخامت حال شان راهی بیمارستان شده اند به یک نمونه درخشان از مقاومت مسالمت آمیز مدنی در برابر استبداد سیاه مذهبی تبدیل شده است. زندانیان سیاسی در برابر تهدید به تبدیل زندان اوین به کهریزک دوم است که مقاومت می کنند؛ در برابر تهدید به زندان رجایی شهر است که مقاومت می کنند؛ در برابر توهین و تحقیر ماموران زندان و فشارهای دائمی مسوولان است که مقاومت می کنند و برای خواست بدیهی و انسانی ملاقات با خانواده هایشان. این واقعیت وحشتناک و ساده که همین خواست های بدیهی و انسانی یک هفته پایداری، مقاومت شکوهمند و اعتصاب غذا در سخت ترین شرایط فشارهای روحی و جسمی در سلول های انفرادی را طلب کرده است، از یک سو اوج توحش و سرکوبگری رژیم مذهبی را نشان می دهد و از سوی دیگر نیاز حیاتی، فوری و قطعی در حمایت هر چه گسترده تر از حرکت اعتراضی زندانیان سیاسی را.

خانواده های هفده زندانی سیاسی اعتصابی برای دومین روز متوالی دست به اعتراض زده اند و خواستار ملاقات با عزیزان شان هستند. آنها به حق برای سرنوشت عزیزان شان بشدت نگران هستند. نیازی نیست تا هر شهروندی یک گروگان در سیاهچال های حکومت داشته باشد، تا عمق نگرانی خانواده های زندانیان سیاسی اعتصابی را درک کند. امروز دیگر همه می دانند که دولت امنیتی/نظامی احمدی نژاد و دستگاه ولایی جز تجاوز، شکنجه و آزار جسمی و روانی، محرومیت زندانیان سیاسی از ابتدایی ترین حقوق شان و تهدید دائم خانواده های آنها، کار دیگری نمی کند. آنقدر اخبار و گزارش های تکان دهنده در باره جنایت بازجویان و شکنجه گران انتشار یافته است که  دیگر هیچکس از جنایات روزمره در حق بهترین و مقاوم ترین فرزندان این مردم در سیاهچال ها، بی خبر نمانده است. از این روست که در حمایت صریح و آشکار از خواست های زندانیان اعتصابی و بویژه همراهی با خانواده های این زندانیان هم عذری باقی نمانده است. انتشار هر چه گسترده تر خبر این اعتصاب و فراخوان هر چه وسیع تر به اقدامات حمایتی در داخل و خارج از کشور اهمیت فوری یافته است. دستگاه سرکوب و آدمکشی اگر این بار مقاومت زندانیان سیاسی را درهم بشکند همچنان که رسما هم تهدید کرده؛ مانعی در برابر خود نخواهد دید از این که اوین را به کهریزک دوم تبدیل کند. مقاومت اگر نباشد سرکوب در هیچ حد و مرزی متوقف نخواهد شد و اوباشان نظامی و امنیتی حاکم سراسر ایران را به کهریزک تبدیل خواهند کرد. سازماندهی اعتراض بر محور خواست های زندانیان سیاسی اعتصابی و واداشتن رژیم به تسلیم یا عقب نشینی در برابر این خواست ها در عین حال خطراتی را که هم اکنون در هفتمین روز اعتصاب غذا جان اعتصابیون را تهدید می کند کاهش می دهد. نمی توان دست روی دست گذاشت و شاهد بود که زندانیان سیاسی اعتصابی یکی پس از دیگری از پا درآیند. آنچه اکنون بویژه اهمیت دارد حمایت وسیع همه خانواده های شهدا و جانباختگان جنبش اعتراضی، و همه قربانیان سه دهه شکنجه و کشتار از خانواده های زندانیان سیاسی اعتصابی است. جوانان و دانشجویان که مشعل مقاومت مدنی مسالمت آمیز در برابر سرکوب در سخت ترین شرایط را برافراشته نگاه داشته اند در برابر مقاومت یاران دربندشان قطعا نمی توانند سکوت کنند و حمایت فوری و عاجل از این خانواده ها و همراهی با آنها حمایت از خواست زندانیان سیاسی اعتصابی است. در شرایطی که سرکوب گسترده و وحشیانه بی وقفه ادامه دارد و خطر اعدام جان شش زندانی سیاسی را تهدید می کند و ادامه اعتصاب غذا با توجه بیماری های زندانیان سیاسی اعتصابی سلامت آنان را به خطر انداخته است، نقش حمایتی ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز از برجستگی خاصی برخوردار است. تردیدی وجود ندارد که انتشار خبر اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در افکار عمومی جهان و فشار بر رژیم برای پذیرش خواست های بدیهی و انسانی زندانیان سیاسی تاثیرگذار خواهد بود. شکنجه گران و بازجویان و آمران آنها باید بدانند که جهانی با چشم بیدار هر حرکت آنها را در قبال زندانیان سیاسی و بویژه زندانیان سیاسی اعتصابی زیر نظر دارد و چیزی از دیدش پنهان نخواهد ماند. حمایت فوری، گسترده، بی قید و شرط از زندانیان سیاسی اعتصابی، حمایت از مقاومت مدنی در برابر استبداد مذهبی و حق شهروندی، است.

یک پاسخ

  1. […] مدنی در برابر استبداد! آگوست 6, 2010 — جنبش خرداد نمی توان دست روی دست گذاشت و شاهد بود که زندانیان سیاسی … اعتصاب غذای خشک سه زندانی و نگرانی از وضع آنها گزارش […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: