لشکر بیکاران را دریابیم!

سازماندهی بیکاران به عنوان یک لشکر شورشی و عاصی نیروی عظیمی را به جنبش اعتراضی پیوند می دهد و عامل تضعیف دیکتاتوری و تقویت پیکار ضد دیکتاتوری است. از این رو توجه به وضعیت جوانان بیکار، تاکید بر اهمیت سازمان یابی بیکاران، فراخوان به جوانان بیکار در بهره برداری از پیوندهای دوستی؛ آشنایی و خانوادگی میان خویش  در ایجاد هسته های اعتراضی، بهره برداری از اینترنت به عنوان وسیله شبکه سازی میان جوانان بیکار راهکارهایی برای تقویت اعتراض جمعی علیه بیکاری است.

وبلاگ ذادیو راه کارگر: یکی از عریان ترین مظاهر شکست کامل سیاست های اشتغال زایی دولت پادگانی؛ خیل عظیم جویندگان کار است که در میادین مرکزی شهرستان های بزرگ و پاتوق های خاص بیکاران در تهران و سایر کلانشهرها همه روزه به چشم می خورند. اکنون دیگر کاملا آشکار شده است که طرح بنگاههای زودبازده دولت احمدی نژاد جز یک نانخانه تازه برای بروکراسی فاسد؛ منبع غارت برای لایه های پائینی دستگاه سرکوب نظامی/ امنیتی و عامل ورشکستگی و بدهکاری گروههایی از بیکاران جویای کار به فرجام دیگری نرسیده است. بیکاری روز به روز گسترش می یابد و رژیم نه تنها توان ایجاد اشتعال برای میلیونها جوان تحصیل کرده را ندارد که حتی نمی تواند سطح اشتغال موجود را حفظ کند. تنها کارش دادن آمارهای دروغ از طریق تراش دادن و نازک تر کردن مفهوم  بیکاری است. این ها مثل کبک سرشان را زیر برف می کنند و خیال می کنند اگر تعریف اشتغال را از کسی که در هفته دو ساعت کار می کند به یکساعت تقلیل بدهند مشکل بیکاری ناپدید می شود. در حالی که برای دروغ های تهوع آور مدیران فاسد و ناکارا خوراک تازه تولید می کنند و در واقعیت بیکاری تغییری ایجاد نمی شود. فقدان سازمان دهی و کم توجهی به وضعیت بیکاران؛ شرایط را برای رژیم فراهم ساخته تا از وجود این لشکر ذخیره به عنوان تهدیدی برای حق کار و اشتغال کارگران بهره برداری کند.

لشکر بیکاران عاصی اما می تواند به جای این که عامل افزایش فشار در سقوط آزاد و بی پایان شرایط کار شاغلین و تهدیدی علیه حقوق پایه ای کار در کشور باشد؛ علیه عامل اصلی ادامه بیکاری که خود بستر اصلی فقر و انبوهی از نابسامانی های اجتماعی است جهت گیری کند.

با ورشکستگی کامل دولت و دستگاه ولایی در تامین اشتغال؛ با بحران دامنه دار اقتصادی؛ با وابستگی مافیای قدرت و ثروت به واردات قاچاق که یک پایه رشد دائمی بیکاری و فروپاشی تولید و صنعت است؛ با تحریم های مضاعف اقتصادی ایران از سوی بخش بزرگی از قدرت های مسلط اقتصادی جهان جز افزایش هر چه بیشتر بیکاری هیچ چشم انداز دیگری در برابر جامعه و بخصوص نسل جوان وجود ندارد. از این روست که سازماندهی بیکاران با وجود دشواری های آن می تواند و باید یکی از دغدغه های اصلی فعالین کارگری و بویژه تحصیل کردگان بیکار نسل جوان باشد.

بیکاران از محل های ثابتی برای اجتماع و دور هم جمع شدن برخوردار نیستند، علایق و سلایق و توانایی آنها در حوزه اشتغال متفاوت است، در جذب اشتغال موجود مستقیم و غیرمستقیم با هم در رقابتند. این ها همه بخشی از عوامل دشوارکننده سازماندهی لشکر بیکاران است اما از سوی دیگر دقت در وضعیت بیکاران نشان می دهد که بخش مهمی از آنان در پاتوق ها و مراکزی در مناطق مرکزی شهرها یا نقاطی معین مثل روبروی دفاتر ادارات کار جمع می شوند. شناسایی این اماکن در سازماندهی بیکاران مهم است. فارغ التحصیلان دانشگاهی بخش مهمی از لشکر بیکاران را در حال حاضر در جامعه ما تشکیل می دهند. با آن که بر اساس آمارها صد و هشتاد هزار نفر از آنان در جستجوی کار و یا برای فرار از سرکوب و فشارهای سیاسی کشور را سالانه ترک می کنند بخش اصلی آنها همچنان در چنبره مشکلات بی پایان ناشی از بیکاری تحمیلی دست و پا می زنند. از سوی دیگر در میان بیکاران نیز مانند همه گروههای اجتماعی در سطح خرد  پیوندها و روابط دوستی و آشنایی وجود دارد که می تواند پایه تشکیل هسته های جوانان بیکار را تشکیل دهد، هسته هایی که در کنار فعالین کارگری می توانند امر سازمان یابی لشکر بیکاران و جهت دهی به نارضایتی عمیق آنها علیه دولت پادگانی و دستگاه ولایی  را در پیش بگیرند.

سازماندهی بیکاران به عنوان یک لشکر شورشی و عاصی نیروی عظیمی را به جنبش اعتراضی پیوند می دهد و عامل تضعیف دیکتاتوری و تقویت پیکار ضد دیکتاتوری است. از این رو توجه به وضعیت جوانان بیکار، تاکید بر اهمیت سازمان یابی بیکاران، فراخوان به جوانان بیکار در بهره برداری از پیوندهای دوستی؛ آشنایی و خانوادگی میان خویش  در ایجاد هسته های اعتراضی، بهره برداری از اینترنت به عنوان وسیله شبکه سازی میان جوانان بیکار راهکارهایی برای تقویت اعتراض جمعی علیه بیکاری است.

یک پاسخ

  1. […] لشکر بیکاران را دریابیم! جولای 30, 2010 — جنبش خرداد وبلاگ ذادیو راه کارگر: سازماندهی بیکاران به عنوان یک لشکر شورشی و عاصی نیروی عظیمی را به جنبش اعتراضی پیوند می دهد و عامل تضعیف دیکتاتوری و تقویت پیکار ضد دیکتاتوری است. از این رو توجه به وضعیت جوانان بیکار، تاکید بر اهمیت سازمان یابی بیکاران، فراخوان به جوانان بیکار در بهره برداری از پیوندهای دوستی؛ آشنایی و خانوادگی میان خویش در ایجاد هسته های اعتراضی، بهره برداری از اینترنت به عنوان وسیله شبکه سازی میان جوانان بیکار راهکارهایی برای تقویت اعتراض جمعی علیه بیکاری است.ادامه مطلب […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: