حکومتِ قصاص، حکومت نفرت انگیزی است!

در این حکومت الهی ـ اسلامی، مسائل اجتماعی؛ موضوعی برای بررسی نیست. به علت ها کاری ندارند. نمی خواهند بدانند آن دزدی که از بیکاری و نداری و فقر دستش از همه جا کوتاه است و دولتی نیز ندارد که حداقل های زندگی شهروندانش را  تامین کند، چه باید بکند . اگر از سر ناچاری دست به دزدی زد، چرا نباید زندانش را بکشد و باید یک عضو بدنش را برای همیشه از دست بدهد؟ معلوم نیست فردا که دستی ندارد، چگونه باید امرار معاش بکند. چگونه باید کار بکند؟

وبلاگ رادیو راه کارگر: در خبرها آمده بود که دست پنج سارق در همدان قطع شده است. با اعلام این خبر اکبر بیگلری دادستان همدان در ۳۱ تیرماه ۸۹ گفت: «زمانی که دستی به سرقت عادت کرد و باعث آزار مردم شد بايد کوتاه شود»

این تمام استدلال دادستان همدان بود. به جز آن در مصاحبه خود آسمان و ریسمان را به هم بافت تا توضیح دهد که چرا باید دست دزد را قطع کرد. چنین قساوتی در قرن بیست و یکم، شاید عجیب به نظر برسد. اما در ایران، حکومتی بر سر کار است که به زمان، کاری ندارد. قوانینش الهی و ازلی است؛ رهبرش به فتوای خودش، جانشین پیغمبر و ائمه معصومین است، حکومتش ادامه حکومت خدا بر زمین  و اطاعت از او، اطاعت از الله ست. در چنین حکومتی، بر پایه شرع انور، سنگسار حکمی است الهی، قطع دست حکمی است شرعی و کشتن انسان ها امری است هم چون آب خوردن. در این جا، انسان در محور قانون قرار ندارد. حکومت برای رفاه و آسایش مردم کار نمی کند. دولت اسلامی کاری به کار مردم ندارد. ولایت فقیه، امر الله را در زمین جاری می کند و مردم چون صغیرند باید هدایت شوند. اگر این مردم به حرف های حکومت و حکام شرع و دولتیان رنگارنگ گوش ندادند، با قهر الهی، سرکوب حکومتی و مجازات شرعی روبرو می شوند. از این روست که هر روز در ایران اسلامی، انسان ها را به چوبه های دار می آویزند، زنان را سنگسار و دست دزدان را قطع می کنند.

در این حکومت الهی ـ اسلامی، مسائل اجتماعی؛ موضوعی برای بررسی نیست. به علت ها کاری ندارند. نمی خواهند بدانند آن دزدی که از بیکاری و نداری و فقر دستش از همه جا کوتاه است و دولتی نیز ندارد که حداقل های زندگی شهروندانش را  تامین کند، چه باید بکند . اگر از سر ناچاری دست به دزدی زد، چرا نباید زندانش را بکشد و باید یک عضو بدنش را برای همیشه از دست بدهد؟ معلوم نیست فردا که دستی ندارد، چگونه باید امرار معاش بکند. چگونه باید کار بکند؟ بررسی معضلات اجتماعی و ریشه یابی ناهنجاری های اجتماعی، امر حکومت اسلامی نیست. حکومت اسلامی با اجتماع کاری ندارد. این اجتماع باید بر پایه الگوهای هزار و چهارصد پیش جامعه عشیرتی عربستان اداره شود. بی جهت نیست که رهبر جمهوری اسلامی، علوم انسانی را ضداسلامی می داند و دستور داده است که این علوم را از برنامه های آموزشی دانشگاه ها حذف کنند. زیرا انسانِ دینی و انسانِ حکومت اسلامی تحول نمی کند، جوامع رشد عمقی نمی کنند بلکه رشدشان عرضی است و از این روست که از دیدگاه حکومتیان، نیازهای انسان امروزی، با نیازهای انسان هزار و چهارصد پیش عربستان یکسان پنداشته می شود.

 اما چرا حکومتی که زمانی خود را طرفدار فقه پویا می دانست و ادعا داشت که برای مشکلات امروزی جامعه نیز راه حل هایی دارد و توان انطباق خود با دنیای امروز را دارد، دوباره و با خشونت به فقه سنتی پناه برده است؟ چرا هر چند بار یکبار از عدم اجرای قصاص و سنگسار و قطع دست حرف می زنند و باز عقب نشینی می کنند؟ اینجا دیگر مسئله ابعاد حقوقی ندارد. این شیوۀ عمل، اقدامی کاملأ سیاسی است. حکومت اسلامی که ولی فقیه اش خود را دنباله حکومت الله می داند، در یکسال گذشته با عصیان و شورش توده ای مردم روبرو شده است. احساس می کند که زمین زیر پایش سفت نیست. گرمای آتش خشم توده ای را در پشت گردن های فربه اش احساس می کند. ترس به جانش افتاده است. از این روست که به زور عریان روی آورده است. هر روز اعدام  می کند و خبرش را با آب و تاب پخش می کند. دست سارقان را قطع می کند و خبرش را با افتخار منتشر می سازد. در زندان هایش به دختران و پسران جوان مردم تجاوز می کند و یا زیر شکنجه به قتل می رساند و آمرین و عاملین این جنایات در پست های خود ابقا می شوند. همۀ این ها برای آن است که مردم را بترسانند. آن ها به این تصور باطل رسیده اند که با ترساندن مردم می توانند جلو فوران خشم آن ها بگیرند.

 اما بر خلاف تصور این جانیان، این حامیان دین، جامعۀ امروز ایران، جامعۀ هزار و چهارصد پیش عربستان نیست؛ جهان امروز هم جهان قدیم نیست؛ سیستم ارتباطات امروز هم سیستم ارتباطات عهد حجر نیست؛ به همین علت اعتراض به این جنایت های روزمره، هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد. این جنایات دریای خشم و نفرت مردم را عمیق تر و طوفانی تر می کند. این جنایات پرونده رهبران جمهوری اسلامی را قطورتر خواهد کرد و در فردای حسابرسی توده ای، آن ها باید پاسخگوی تک تک این موارد باشند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: